Utama / Melanoma

Antihistamin: dari diphenhydramine hingga telfast

Dari segi sejarah, istilah "antihistamin" bermaksud ubat-ubatan yang menyekat reseptor H1-histamin, dan ubat-ubatan yang bertindak pada reseptor H2-histamin (cimetidine, ranitidine, famotidine, dll.) Disebut blok H2-histamin

Dari segi sejarah, istilah "antihistamin" bermaksud ubat-ubatan yang menyekat reseptor H1-histamin, dan ubat-ubatan yang bertindak pada reseptor H2-histamin (cimetidine, ranitidine, famotidine, dll.) Disebut penyekat H2-histamin. Yang pertama digunakan untuk merawat penyakit alergi, yang kedua digunakan sebagai ubat antisecretori.

Histamine, pengantara utama dari pelbagai proses fisiologi dan patologi dalam badan, disintesis secara kimia pada tahun 1907. Selepas itu, ia diasingkan dari tisu haiwan dan manusia (Windaus A., Vogt W.). Walaupun kemudian, fungsinya ditentukan: rembesan gastrik, fungsi neurotransmitter di sistem saraf pusat, reaksi alergi, keradangan, dan lain-lain. Setelah hampir 20 tahun, pada tahun 1936, bahan pertama dengan aktiviti antihistamin diciptakan (Bovet D., Staub A.). Dan sudah pada tahun 60-an, heterogenitas reseptor dalam tubuh terhadap histamin terbukti dan ketiga subtipe mereka dibezakan: H1, H2 dan H3, yang berbeza dari segi struktur, penyetempatan dan kesan fisiologi yang timbul ketika mereka diaktifkan dan disekat. Sejak masa itu, tempoh aktif sintesis dan ujian klinikal pelbagai antihistamin bermula.

Banyak kajian menunjukkan bahawa histamin, yang bertindak pada reseptor sistem pernafasan, mata dan kulit, menyebabkan gejala alergi ciri, dan antihistamin yang secara selektif menyekat reseptor jenis H1 dapat mencegah dan menghentikannya.

Sebilangan besar antihistamin yang digunakan mempunyai sebilangan sifat farmakologi khusus yang mencirikannya sebagai kumpulan yang berasingan. Ini termasuk kesan berikut: antipruritic, decongestant, antispastic, anticholinergic, antiserotonin, penenang dan anestetik tempatan, serta pencegahan bronkospasme yang disebabkan oleh histamin. Sebahagian daripadanya disebabkan bukan oleh sekatan histamin, tetapi oleh ciri struktur..

Antihistamin menyekat tindakan histamin pada reseptor H1 dengan mekanisme penghambatan kompetitif, dan pertaliannya dengan reseptor ini jauh lebih rendah daripada histamin. Oleh itu, ubat-ubatan ini tidak dapat menggantikan histamin yang berkaitan dengan reseptor, mereka hanya menyekat reseptor yang tidak dihuni atau dilepaskan. Oleh itu, penyekat H1 paling berkesan untuk mencegah reaksi alergi jenis segera, dan sekiranya berlaku reaksi yang berkembang, mereka mencegah pelepasan histamin baru.

Berdasarkan struktur kimianya, kebanyakannya adalah amina larut lemak, yang mempunyai struktur serupa. Inti (R1) diwakili oleh kumpulan aromatik dan / atau heterosiklik dan terikat dengan kumpulan amino melalui molekul nitrogen, oksigen atau karbon (X). Inti menentukan keparahan aktiviti antihistamin dan beberapa sifat bahan tersebut. Mengetahui komposisinya, seseorang dapat meramalkan kekuatan ubat dan kesannya, misalnya, kemampuan menembusi penghalang darah-otak.

Terdapat beberapa klasifikasi antihistamin, walaupun tidak ada yang diterima umum. Menurut salah satu klasifikasi yang paling popular, antihistamin dibahagikan kepada ubat generasi pertama dan kedua pada masa penciptaan. Ubat generasi pertama juga biasa disebut ubat penenang (oleh kesan sampingan yang dominan), berbeza dengan ubat generasi kedua yang tidak sedatif. Pada masa ini, adalah kebiasaan untuk mengasingkan generasi ketiga: ia merangkumi ubat-ubatan baru - metabolit aktif, yang, selain aktiviti antihistamin tertinggi, menunjukkan kekurangan ubat penenang dan kesan kardiotoksik ciri ubat generasi kedua (lihat jadual).

Di samping itu, struktur kimia (bergantung pada ikatan X) antihistamin dibahagikan kepada beberapa kumpulan (etanolamina, etilenediamina, alklamina, turunan alfacarbolin, quinuclidine, phenothiazine, piperazine dan piperidine).

Antihistamin generasi pertama (ubat penenang). Kesemuanya larut dalam lemak dan, selain H1-histamin, juga menyekat reseptor kolinergik, muscarinic dan serotonin. Sebagai penyekat yang kompetitif, mereka mengikat reseptor H1, yang menyebabkan penggunaan dos yang agak tinggi. Ciri-ciri farmakologi berikut adalah ciri khasnya..

  • Kesan sedatif ditentukan oleh fakta bahawa kebanyakan antihistamin generasi pertama, mudah larut dalam lipid, menembusi dengan baik melalui penghalang darah-otak dan mengikat pada reseptor H1 otak. Mungkin kesan penenang mereka terdiri daripada menyekat reseptor serotonin dan asetilkolin pusat. Tahap manifestasi kesan penenang generasi pertama berbeza-beza dalam ubat yang berbeza dan pada pesakit yang berlainan dari sederhana hingga teruk dan meningkat apabila digabungkan dengan alkohol dan ubat psikotropik. Sebahagian daripadanya digunakan sebagai pil tidur (doxylamine). Jarang, bukannya penenang, pergolakan psikomotor berlaku (lebih kerap berlaku pada dos terapi sederhana pada kanak-kanak dan pada dos toksik tinggi pada orang dewasa). Oleh kerana kesan penenang, kebanyakan ubat tidak dapat digunakan semasa bekerja yang memerlukan perhatian. Semua ubat generasi pertama memperkuat kesan ubat penenang dan hipnotik, analgesik narkotik dan bukan narkotik, perencat monoamine oksidase dan alkohol.
  • Ciri-ciri kesan kecemasan hidroksizin mungkin disebabkan oleh penekanan aktiviti di kawasan tertentu di kawasan subkortikal sistem saraf pusat.
  • Reaksi seperti atropin yang berkaitan dengan sifat antikolinergik ubat adalah ciri etanolamina dan etilenediamina. Dimanifestasikan oleh mulut kering dan nasofaring, pengekalan kencing, sembelit, takikardia dan gangguan penglihatan. Sifat-sifat ini memberikan keberkesanan ubat yang dibincangkan untuk rhinitis bukan alergi. Pada masa yang sama, mereka dapat meningkatkan penyumbatan pada asma bronkial (disebabkan oleh peningkatan kelikatan dahak), menyebabkan pemburukan glaukoma dan menyebabkan penyumbatan infra merah pada adenoma prostat, dll..
  • Kesan antiemetik dan anti pengepaman juga mungkin berkaitan dengan kesan antikolinergik pusat ubat. Beberapa antihistamin (diphenhydramine, promethazine, cyclizine, meklizin) mengurangkan rangsangan reseptor vestibular dan menghalang fungsi labirin, dan oleh itu boleh digunakan dalam penyakit pergerakan.
  • Sejumlah penyekat H1-histamin mengurangkan simptom parkinsonisme kerana perencatan pusat kesan asetilkolin.
  • Kesan antitussive paling ciri diphenhydramine, ia disedari kerana kesan langsung pada pusat batuk di medulla oblongata.
  • Kesan antiserotonin, terutamanya ciri cyproheptadine, menentukan penggunaannya dalam migrain.
  • Kesan penyekat α1 dengan vasodilatasi periferal, terutamanya yang terdapat dalam siri antihistamin fenotiazin, boleh menyebabkan penurunan tekanan darah sementara pada individu yang sensitif.
  • Tindakan anestetik tempatan (seperti kokain) adalah ciri kebanyakan antihistamin (berlaku kerana penurunan kebolehtelapan membran untuk ion natrium). Diphenhydramine dan promethazine adalah anestetik tempatan yang lebih kuat daripada novocaine. Pada masa yang sama, mereka mempunyai kesan seperti quinidine sistemik, yang ditunjukkan dengan memanjangkan fasa refraktori dan perkembangan takikardia ventrikel.
  • Tachyphylaxis: penurunan aktiviti antihistamin dengan penggunaan yang berpanjangan, mengesahkan perlunya penggantian ubat setiap 2-3 minggu.
  • Harus diingat bahawa antihistamin generasi pertama berbeza dari generasi kedua dalam jangka masa pendedahan yang singkat dengan permulaan kesan klinikal yang agak cepat. Sebilangan besar terdapat dalam bentuk parenteral. Semua perkara di atas, serta kos rendah, menentukan penggunaan antihistamin yang meluas pada masa kini.

Lebih-lebih lagi, banyak kualiti yang dibincangkan, memungkinkan antihistamin "lama" untuk memenuhi niche mereka dalam rawatan patologi tertentu (migrain, gangguan tidur, gangguan ekstrapiramidal, kegelisahan, mabuk, dan lain-lain) yang tidak berkaitan dengan alergi. Banyak antihistamin generasi pertama adalah sebahagian daripada persediaan yang digunakan untuk selesema, sebagai ubat penenang, pil tidur dan komponen lain.

Yang paling sering digunakan ialah kloropiramina, diphenhydramine, clemastine, cyproheptadine, promethazine, fencarol dan hydroxyzine.

Chloropyramine (suprastin) adalah salah satu antihistamin penenang yang paling banyak digunakan. Ia mempunyai aktiviti antihistamin yang signifikan, antikolinergik periferal dan kesan antispasmodik sederhana. Berkesan dalam kebanyakan kes untuk rawatan rhinoconjunctivitis alergi bermusim dan abadi, edema Quincke, urtikaria, dermatitis atopik, eksim, pruritus pelbagai etiologi; dalam bentuk parenteral - untuk rawatan keadaan alahan akut yang memerlukan rawatan kecemasan. Ia menyediakan pelbagai jenis dos terapi yang digunakan. Ia tidak terkumpul dalam serum darah, oleh itu, tidak menyebabkan overdosis dengan penggunaan yang berpanjangan. Suprastin dicirikan oleh kesan yang cepat dan jangka masa yang pendek (termasuk sisi) tindakan. Dalam kes ini, chloropyramine dapat digabungkan dengan penyekat H1 yang tidak sedatif untuk meningkatkan jangka masa tindakan anti-alergi. Suprastin kini merupakan salah satu antihistamin terlaris di Rusia. Ini dikaitkan secara objektif dengan kecekapan tinggi yang terbukti, pengawalan kesan klinikalnya, kehadiran pelbagai bentuk dos, termasuk suntikan, dan kos rendah.

Diphenhydramine, yang paling terkenal di negara kita dengan nama diphenhydramine, adalah salah satu penyekat H1 pertama yang disintesis. Ia mempunyai aktiviti antihistamin yang cukup tinggi dan mengurangkan keparahan reaksi alergi dan pseudo-alergi. Kerana kesan kolinolitik yang ketara, ia mempunyai kesan antitusif, antiemetik dan pada masa yang sama menyebabkan membran mukus kering dan pengekalan kencing. Kerana lipofiliknya, diphenhydramine memberikan ubat penenang yang jelas dan dapat digunakan sebagai pil tidur. Ia mempunyai kesan anestetik tempatan yang ketara, akibatnya kadang-kadang digunakan sebagai alternatif untuk intoleransi terhadap novocaine dan lidocaine. Diphenhydramine disajikan dalam pelbagai bentuk dos, termasuk untuk penggunaan parenteral, yang telah menentukan penggunaannya secara meluas dalam terapi kecemasan. Walau bagaimanapun, sebilangan besar kesan sampingan, akibat dan kesan yang tidak dapat diramalkan pada sistem saraf pusat memerlukan perhatian yang tinggi terhadap penggunaannya dan, jika mungkin, penggunaan agen alternatif.

Clemastine (tavegil) adalah ubat antihistamin yang sangat berkesan yang serupa dengan tindakan diphenhydramine. Ia mempunyai aktiviti antikolinergik yang tinggi, tetapi pada tahap yang lebih rendah menembusi penghalang darah-otak. Ia juga terdapat dalam bentuk suntikan, yang dapat digunakan sebagai ubat tambahan untuk kejutan anaphylactic dan angioedema, untuk pencegahan dan rawatan reaksi alergi dan pseudo-alergi. Walau bagaimanapun, hipersensitiviti terhadap clemastine dan antihistamin lain dengan struktur kimia yang serupa diketahui..

Cyproheptadine (peritol), bersama dengan antihistamin, mempunyai kesan antiserotonin yang ketara. Dalam hal ini, ia terutama digunakan untuk beberapa bentuk migrain, sindrom dumping, sebagai cara untuk meningkatkan selera makan, dengan anoreksia pelbagai genesis. Ia adalah ubat pilihan untuk urtikaria sejuk.

Promethazine (pipolfen) - kesan ketara pada sistem saraf pusat menentukan penggunaannya dalam sindrom Meniere, korea, ensefalitis, penyakit laut dan udara, sebagai antiemetik. Dalam anestesiologi, promethazine digunakan sebagai komponen campuran litik untuk memperkuatkan anestesia..

Quifenadine (phencarol) - mempunyai aktiviti antihistamin yang lebih rendah daripada diphenhydramine, tetapi juga dicirikan oleh kurang penembusan melalui penghalang darah-otak, yang menentukan tahap keparahan yang lebih rendah dari sifat penenangnya. Sebagai tambahan, fencarol tidak hanya menyekat reseptor histamin H1, tetapi juga mengurangkan kandungan histamin dalam tisu. Ia dapat digunakan dalam pengembangan toleransi terhadap antihistamin penenang yang lain.

Hydroxyzine (atarax) - walaupun terdapat aktiviti antihistamin, ia tidak digunakan sebagai agen anti-alergi. Ia digunakan sebagai agen kecemasan, penenang, penenang otot dan agen antiprurit..

Oleh itu, antihistamin generasi pertama, yang mempengaruhi reseptor H1 dan lain-lain (serotonin, reseptor kolinergik pusat dan periferal, reseptor a-adrenergik), mempunyai pelbagai kesan, yang menentukan penggunaannya dalam banyak keadaan. Tetapi keterukan kesan sampingan tidak memungkinkan kita menganggapnya sebagai ubat pilihan pertama dalam rawatan penyakit alergi. Pengalaman yang diperoleh dalam penggunaannya telah memungkinkan pengembangan ubat-ubatan searah - antihistamin generasi kedua.

Antihistamin generasi kedua (bukan ubat penenang). Tidak seperti generasi sebelumnya, mereka hampir tidak mempunyai kesan penenang dan antikolinergik, tetapi berbeza dalam pemilihan tindakan pada reseptor H1. Namun, bagi mereka, kesan kardiotoksik diperhatikan pada tahap yang berbeza-beza..

Yang paling biasa bagi mereka adalah sifat berikut.

  • Kekhususan tinggi dan pertalian tinggi untuk reseptor H1 tanpa kesan pada reseptor kolin dan serotonin.
  • Permulaan kesan klinikal dan jangka masa tindakan yang cepat. Pemanjangan dapat dicapai kerana pengikatan protein yang tinggi, pengumpulan ubat dan metabolitnya di dalam badan dan kelewatan perkumuhan.
  • Penenang minimum semasa menggunakan ubat dalam dos terapeutik. Ini dijelaskan oleh jalan keluar yang lemah dari darah-otak penghalang kerana ciri struktur agen-agen ini. Sebilangan individu yang sensitif mungkin mengalami rasa mengantuk yang sederhana, yang jarang menjadi penyebab pemberhentian ubat..
  • Kekurangan takipilaksis dengan penggunaan yang berpanjangan.
  • Keupayaan untuk menyekat saluran kalium otot jantung, yang dikaitkan dengan pemanjangan selang QT dan gangguan irama jantung. Risiko kesan sampingan ini meningkat dengan gabungan antihistamin dengan antikulat (ketoconazole dan intraconazole), makrolida (eritromisin dan klaritromisin), antidepresan (fluoxetine, sertraline dan paroxetine), dengan penggunaan jus limau gedang, dan juga pada pesakit dengan fungsi hati yang teruk.
  • Ketiadaan bentuk parenteral, bagaimanapun, sebahagian daripadanya (azelastine, levocabastine, bamipine) boleh didapati sebagai bentuk topikal.

Berikut adalah antihistamin generasi kedua dengan sifat yang paling ciri..

Terfenadine adalah ubat antihistamin pertama yang tidak mempunyai kesan penghambatan pada sistem saraf pusat. Penciptaannya pada tahun 1977 adalah hasil kajian kedua-dua jenis reseptor histamin, dan ciri struktur dan kesan penyekat H1 yang ada, dan menandakan permulaan perkembangan generasi baru antihistamin. Pada masa ini, terfenadine digunakan semakin sedikit, kerana peningkatan kemampuannya untuk menyebabkan aritmia maut yang berkaitan dengan memanjangkan selang QT (torsade de pointes).

Astemizole adalah salah satu ubat yang paling lama bertindak dalam kumpulan (jangka hayat metabolit aktifnya adalah sehingga 20 hari). Ia dicirikan oleh pengikatan yang tidak dapat dipulihkan kepada reseptor H1. Hampir tidak ada kesan penenang, tidak berinteraksi dengan alkohol. Oleh kerana astemizole mempunyai kesan yang tertunda terhadap perjalanan penyakit ini, dalam proses akut penggunaannya tidak praktikal, tetapi mungkin diperlukan untuk penyakit alergi kronik. Oleh kerana ubat ini mempunyai sifat terkumpul di dalam badan, risiko terkena aritmia jantung yang serius, kadang-kadang membawa maut, meningkat. Sehubungan dengan kesan sampingan berbahaya ini, penjualan astemizole di AS dan beberapa negara lain telah ditangguhkan.

Acrivastin (Semprex) adalah ubat dengan aktiviti antihistamin tinggi dengan kesan penenang dan antikolinergik yang minimum. Satu ciri farmakokinetiknya adalah kadar metabolisme rendah dan ketiadaan kumulasi. Acrivastin lebih disukai dalam kes-kes di mana tidak memerlukan rawatan anti-alergi berterusan kerana pencapaian kesan yang cepat dan tindakan jangka pendek, yang memungkinkan penggunaan rejimen dos yang fleksibel.

Dimethenden (fenistil) adalah yang paling dekat dengan antihistamin generasi pertama, tetapi berbeza daripadanya dengan tahap keparahan dan kesan muskarinik yang jauh lebih rendah, aktiviti antiallergik yang lebih tinggi dan jangka masa tindakan.

Loratadine (claritin) adalah salah satu ubat terlaris generasi kedua, yang dapat difahami dan logik. Aktiviti antihistaminnya lebih tinggi daripada astemizole dan terfenadine, kerana kekuatan pengikatan yang lebih besar kepada reseptor H1 periferal. Ubat ini kekurangan kesan penenang dan tidak memperkuat kesan alkohol. Sebagai tambahan, loratadine secara praktikal tidak berinteraksi dengan ubat lain dan tidak mempunyai kesan kardiotoksik.

Antihistamin berikut adalah ubat tempatan dan bertujuan untuk melegakan manifestasi alahan tempatan.

Levocabastine (histimet) digunakan dalam bentuk titisan mata untuk rawatan konjunktivitis alergi yang bergantung pada histamin atau sebagai semburan untuk rinitis alergi. Apabila digunakan secara tempatan, ia memasuki peredaran sistemik dalam jumlah yang sedikit dan tidak memberi kesan yang tidak diingini pada sistem saraf pusat dan kardiovaskular.

Azelastine (allergodil) adalah rawatan yang sangat berkesan untuk rinitis alergi dan konjungtivitis. Digunakan dalam bentuk semburan hidung dan titisan mata, azelastine praktikalnya tidak mempunyai kesan sistemik.

Antihistamin topikal lain, bamipin (soventol) dalam bentuk gel, dimaksudkan untuk digunakan pada luka kulit alergi disertai dengan gatal-gatal, gigitan serangga, luka bakar ubur-ubur, radang dingin, selaran matahari, dan luka bakar termal ringan..

Antihistamin generasi ketiga (metabolit). Perbezaan asas mereka adalah bahawa mereka adalah metabolit aktif antihistamin generasi sebelumnya. Ciri utama mereka adalah ketidakupayaan untuk mempengaruhi selang QT. Pada masa ini diwakili oleh dua ubat - cetirizine dan fexofenadine..

Cetirizine (zyrtec) adalah antagonis reseptor H1 periferal yang sangat selektif. Ia adalah metabolit aktif hidroksizin, yang mempunyai kesan sedatif yang jauh lebih kurang. Cetirizine hampir tidak dimetabolisme di dalam badan, dan kadar perkumuhannya bergantung pada fungsi buah pinggang. Ciri khasnya adalah keupayaan tinggi untuk menembusi kulit dan, dengan itu, keberkesanan manifestasi alahan pada kulit. Cetirizine tidak dalam eksperimen maupun di klinik menunjukkan kesan aritmogenik pada jantung, yang telah menentukan bidang penggunaan praktikal ubat metabolit dan menentukan penciptaan ubat baru - fexofenadine.

Fexofenadine (telfast) adalah metabolit terfenadine aktif. Fexofenadine tidak mengalami transformasi dalam badan dan kinetiknya tidak berubah dengan gangguan fungsi hati dan buah pinggang. Ia tidak menimbulkan interaksi ubat, tidak mempunyai kesan penenang dan tidak mempengaruhi aktiviti psikomotor. Dalam hal ini, ubat ini disetujui untuk digunakan oleh orang yang aktivitinya memerlukan perhatian yang lebih tinggi. Kajian mengenai kesan fexofenadine pada nilai QT menunjukkan dalam percubaan dan di klinik bahawa tidak ada kesan kardiotropik ketika menggunakan dos yang tinggi dan dengan penggunaan yang berpanjangan. Bersama dengan keselamatan maksimum, alat ini menunjukkan kemampuan untuk menghentikan gejala dalam rawatan rhinitis alergi bermusim dan urtikaria idiopatik kronik. Oleh itu, farmakokinetik, profil keselamatan dan keberkesanan klinikal yang tinggi menjadikan fexofenadine sebagai antihistamin yang paling menjanjikan pada masa ini..

Jadi, di gudang doktor terdapat jumlah antihistamin yang mencukupi dengan pelbagai khasiat. Harus diingat bahawa mereka hanya memberikan kelegaan simptom dari alahan. Di samping itu, bergantung kepada keadaan tertentu, anda boleh menggunakan pelbagai ubat dan bentuknya yang pelbagai. Penting juga bagi doktor untuk mengingati keselamatan antihistamin.

Antihistamin untuk alahan generasi baru (ketiga) - senarai

Artikel mengenai ubat alergi generasi baru - senarai ubat mengikut bahan aktif dan profil rawatan. Maklumat asas mengenai sifat dan penggunaan tablet, titisan, semburan dan salap, penampilan bungkusan, arahan dan harga rata-rata diberikan.

Selama 80 tahun, antihistamin telah digunakan secara meluas untuk merawat alahan. Selama ini, syarikat farmaseutikal telah melakukan pekerjaan yang hebat untuk mencari bahan aktif yang mempunyai kesan terapeutik maksimum dari segi jangka masa dan kekuatan dengan dos terapi minimum..

Salah satu cara untuk sistematisasi banyak antihistamin yang dibuat selama ini adalah dengan mengklasifikasikan mengikut generasi mengikut masa penciptaan dan kesannya pada tubuh..

Ubat generasi pertama menyebabkan rasa mengantuk, penindasan kesedaran, menuntut perubahan zat aktif yang kerap kerana ketagihan dan kelemahan kesan terapi.

Ubat 2 generasi boleh menyebabkan aritmia, mempunyai kesan toksik pada miokardium, walaupun beberapa kali lebih berkesan daripada pendahulunya.

Pada masa ini, tindakan yang paling selamat dan paling kuat adalah ubat alergi generasi baru, ketiga, yang, dengan kesan khusus yang sempit, menyekat gejala alergi tanpa menyebabkan reaksi buruk dari jantung dan sistem saraf pusat, dan juga mempunyai jangka masa tindakan yang agak panjang.

Artikel ini dikhaskan untuk tinjauan antihistamin generasi ketiga, kami berharap ia dapat membantu anda memilih ubat alergi terbaik.

Kelebihan dan kekurangan ubat terhadap alergi generasi baru

Antihistamin generasi ketiga mempunyai kesan yang sangat khusus, kerana mereka mempunyai kelebihan berikut:

  1. Tiada kesan toksik pada jantung.
  2. Mereka tidak mempunyai pil tidur dan ubat penenang, yang membolehkannya diberikan kepada pemandu dan orang lain yang memerlukan kejelasan pemikiran maksimum di tempat kerja.
  3. Kesan terapeutik berlaku beberapa minit selepas pentadbiran, dan berterusan selama 24-28 jam, yang membolehkan anda mengambil ubat sekali sehari.
  4. Dadah generasi terbaru tidak ketagihan, yang memungkinkan untuk menggunakan satu ubat sepanjang tempoh rawatan alahan.

Sudah tentu, seperti ubat lain, ubat-ubatan tersebut mempunyai kekurangannya, misalnya, secara paradoks, antihistamin sendiri boleh menyebabkan alahan pada orang yang hipersensitif terhadap bahan aktif. Juga, sebahagian besar antihistamin dikontraindikasikan pada kehamilan dan penyusuan..

Antihistamin generasi ke-3 paling sering diresepkan untuk konjungtivitis, dermatitis dan rinitis yang bersifat alergi..

Pengelasan preskripsi

Di bawah ini adalah ubat alergi generasi baru, senarai tersebut dikelaskan mengikut preskripsi.

Persediaan untuk manifestasi alahan kulit

Senarai ubat
XizalCetrinAllegraTelfast
CetirizineLevocetirizine-TevaTeva DesloratadineLordestine
ZodakCeserFexadineAllertec
Zirtek

Turun dari alahan untuk pentadbiran oral

Senarai ubat
Zirtek® Drops untuk pemberian oral 10 mg / ml.Cetirizine Sandoz® Oral Drops 10 mg / ml.Suprastinex® jatuh ke dalamXizal® jatuh ke dalam

Produk alahan debunga generasi baru

Senarai ubat
XizalAllegraZirtekErespal
ZodakFexadineCetirizineTeva Desloratadine
LordestineTelfastCetrinLevocetirizine-Teva
CeserAllertecCodestimDescarbetoxyloratadine

Ubat alahan makanan generasi baru

Senarai ubat
ZodakZirtekLevocetirizine-TevaCetirizine
CeserXizalAllertecCetrin

Ubat konjungtivitis alergi

Senarai ubat
XizalCeserZirtekCetirizine
ZodakFexadineCetrin
Levocetirizine-TevaAllertecLordestine

Senarai ubat alergi generasi baru

Maklumat yang diberikan dalam bahagian ini membolehkan anda membiasakan diri dengan subjek artikel dengan lebih terperinci, dan, jika perlu, memilih analog. Untuk kemudahan, semua ubat dikumpulkan mengikut bahan aktif..

Untuk setiap ubat, kemungkinan pengambilan semasa kehamilan, penyusuan ditunjukkan, usia minimum diberikan, mulai dari mana ubat itu dapat digunakan, peraturan pengambilan, bentuk pelepasan dan harga rata-rata alergi generasi baru ditunjukkan.

Bahan aktif: levocetirizine

Xizal®

1 mg / 1 tablet mengandungi 5 mg bahan aktif.

Dari 6 tahun satu jadual. (tablet) / 20 titis sekali sehari,

2-6 tahun - 5 titis dua kali sehari

Penerangan mengenai ubat Xizal
Borang pelepasanTablet dan titisan oral
Peraturan Kemasukan
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Untuk kanak-kanak2 tahun (penurunan), dari 6 tahun (tablet)
harga purata225 gosok untuk 10 tablet.

Zodak® Express

Penerangan mengenai ubat Zodak Express
Borang pelepasanDalam bentuk pil
Peraturan Kemasukan1 tab. sehari sekali
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anakdari 6 tahun
harga purata465 gosok untuk 7 tablet

Levocetirizine-Teva

Penerangan mengenai ubat Levocetirizine-Teva
Borang pelepasanDalam bentuk pil
Peraturan KemasukanSatu tab. sehari sekali
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anak2 tahun (penurunan), dari 6 tahun (tablet)
harga purata736 gosok untuk 10 tablet.

Ceser

Penerangan mengenai ubat Ceser
Borang pelepasanDalam bentuk pil
Peraturan KemasukanSatu tab. sehari sekali
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anakdari 6 tahun
harga purata3325 gosok. untuk 90 tab.

Bahan aktif: fexofenadine

Allegra

Penerangan mengenai ubat Allegra
Borang pelepasanTablet, 120/180 mg bahan aktif
Peraturan KemasukanSatu tab. sehari sekali
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anakdari 12 tahun
harga purata667 gosok untuk 10 tablet.

Fexadine®

Penerangan mengenai ubat Fexadine
Borang pelepasanTablet, 120/180 mg bahan aktif
Peraturan KemasukanSatu tab. sehari sekali
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anakdari 12 tahun
harga purata350 gosok untuk 10 tablet.

Telfast®

Catatan: sejak tahun 2014, ubat itu dinamakan semula sebagai Allegra

Penerangan mengenai ubat Telfast
Borang pelepasanTablet, 120/180 mg bahan aktif
Peraturan KemasukanSatu tab. sehari sekali
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anakdari 12 tahun
harga purata1343 gosok. untuk 30 tab.

Bahan aktif: cetirizine

Allertec®

Dari 6 tahun - satu meja. sekali sehari, atau 1/2 tab. dua kali sehari;

dari 12 tahun - satu meja. sehari sekali

Penerangan mengenai ubat Allertec
Borang pelepasanDalam bentuk tablet
Peraturan Kemasukan
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anakdari 6 tahun
harga purata235 gosok untuk 20 tablet.

Zirtek®

0,5-1 tahun - 5 tetes sekali sehari;

1-2 tahun - 5 tetes 1-2 kali sehari;

2-6 tahun - 5 tetes dua kali sehari / 10 tetes sekali sehari;

dari 6 tahun - 0,5 tablet / 10 tetes sekali sehari atau 1 tablet / 20 tetes sekali sehari

300 gosok setiap botol 10 ml,

195 gosok untuk 7 tablet.

Penerangan mengenai ubat Zyrtec
Borang pelepasanDalam bentuk tablet dan titisan oral
Peraturan Kemasukan
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anakdari 6 tahun
harga purata
Arahan penggunaan ubat untuk kanak-kanak dan orang dewasa

Zodak®

1-2 tahun - 5 titis dua kali sehari;

2-6 tahun - 5 tetes dua kali sehari / 10 tetes 1 kali sehari;

6-12 tahun - 10 tetes / 0.5 tab. setiap 12 jam atau 20 tetes / satu tab. sekali sehari;

dari 12 tahun - 1 tablet / 20 tetes sekali sehari

Penerangan mengenai ubat Zodak
Borang pelepasanDalam bentuk tablet dan titisan oral
Peraturan Kemasukan
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anakdari 1 tahun (penurunan), dari 6 tahun (tablet)
harga purata135 gosok untuk 10 tablet

Cetirizine HEXAL

1-2 tahun - 5 titis dua kali sehari;

2-6 tahun - 5 tetes dua kali sehari / 10 tetes 1 kali sehari;

6-12 tahun - 10 tetes / 0.5 tab. setiap 12 jam atau 20 tetes / satu tab. sekali sehari;

dari 12 tahun - 1 tablet / 20 tetes sekali sehari

95 gosok setiap botol 75 ml,

408 gosok untuk 10 tablet.

Cetrin®

Penerangan mengenai ubat Cetirizine Hexal
Borang pelepasanDalam bentuk tablet, sirap dan titisan oral
Peraturan Kemasukan
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anakdari 1 tahun (penurunan), dari 6 tahun (tablet)
harga purata
Penerangan mengenai ubat Cetrin
Borang pelepasanDalam bentuk tablet
Peraturan KemasukanSatu tab. sekali sehari (untuk kanak-kanak, mungkin setengah meja. dua kali sehari)
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anakdari 6 tahun
harga purata225 gosok untuk 30 tab.
Gambaran keseluruhan, arahan penggunaan dan ulasan cetrine untuk alahan di portal kami

Bahan aktif: fenspiride

Codestim

Penerangan mengenai ubat Codestim
Borang pelepasanDalam bentuk tablet
Peraturan Kemasukan1 tab. sehari sekali
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anakdari 14 tahun
harga purata

Erespal®

dari 12 tahun 9-18 sudu besar sirap atau satu meja. dalam sehari;

kanak-kanak: 2-4 sudu teh sirap dengan berat hingga 10 kg,

6-12 sudu teh dengan jisim 10 kg;

Penerangan mengenai ubat Erespal
Borang pelepasanDalam bentuk tablet, sirap
Peraturan Kemasukan
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anakdari 2 tahun (sirap), dari 6 tahun (tablet)
harga purata274 gosok untuk 30 tablet

Bahan aktif: desloratadine

Teva Desloratadine

Penerangan mengenai ubat Desloratadine-Teva
Borang pelepasanDalam bentuk tablet
Peraturan Kemasukan1 tab. sehari sekali
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anakdari 12 tahun
harga purata982 gosok. untuk 10 tablet

Erius®

1 tab. Sekali sehari;

sirap: sehingga 5 tahun - setengah sudu teh,

dari 5 hingga 12 tahun - 1 sudu teh

dari 12 tahun - 2 sudu teh sehari

568 gosok sebotol 120 ml,

547 gosok untuk 10 tablet

Lordestine

Penerangan mengenai ubat Erius
Borang pelepasanDalam bentuk sirap dan tablet
Peraturan Kemasukan
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anakdari 1 tahun (sirap), 12 tahun (tablet)
harga purata
Penerangan mengenai ubat Lordestine
Borang pelepasanDalam bentuk tablet
Peraturan KemasukanSatu tab. sehari sekali
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anakdari 12 tahun
harga purata426 r untuk 10 tablet
Pergi ke gambaran keseluruhan ubat ini

Bahan aktif: Norastemizol

Penerangan mengenai ubat Norastemizole
Borang pelepasanDalam bentuk tablet
Peraturan KemasukanSatu tab. sehari sekali
Kehamilan dan penyusuanKontraindikasi
Anak-anakdari 12 tahun

Ubat alergi generasi baru dihasilkan di UK, Switzerland, Itali, Israel, Republik Czech dan banyak negara lain, pelbagai jenisnya semakin meningkat, serta aksesibilitasnya kepada penduduk, berkat antihistamin generasi terbaru mendapat populariti sebagai kaedah paling berkesan dan selamat yang ada pada zaman kita untuk farmakoterapi jangka panjang penyakit alahan.

Antihistamin generasi pertama, 2 dan 3

Antihistamin adalah bahan yang menekan kesan histamin bebas. Apabila alergen memasuki badan, histamin dilepaskan dari sel mast tisu penghubung yang membentuk sistem imun badan. Ia mula berinteraksi dengan reseptor tertentu dan menyebabkan gatal, bengkak, ruam, dan manifestasi alahan lain. Antihistamin bertanggungjawab untuk menyekat reseptor ini. Terdapat tiga generasi ubat ini..

Antihistamin generasi pertama

Mereka muncul pada tahun 1936 dan terus digunakan. Ubat-ubatan ini menjalin hubungan yang boleh dipulihkan dengan reseptor H1, yang menjelaskan perlunya dos yang besar dan frekuensi tinggi dos.

Antihistamin generasi pertama dicirikan oleh sifat farmakologi berikut:

mengurangkan nada otot;

mempunyai kesan penenang, hipnotik dan antikolinergik;

memperkuatkan kesan alkohol;

mempunyai kesan anestetik tempatan;

memberi kesan terapi yang cepat dan kuat, tetapi jangka pendek (4-8 jam);

penggunaan jangka panjang mengurangkan aktiviti antihistamin, jadi setiap 2-3 minggu, dana berubah.

Sebilangan besar antihistamin generasi pertama larut dalam lemak, dapat melintasi penghalang otak-darah dan mengikat reseptor H1 otak, yang menjelaskan kesan sedatif ubat-ubatan ini, yang meningkat setelah mengambil alkohol atau ubat psikotropik. Semasa mengambil dos terapi sederhana untuk kanak-kanak dan orang dewasa beracun tinggi, pergolakan psikomotor dapat diperhatikan. Oleh kerana terdapat kesan penenang, antihistamin generasi pertama tidak diresepkan kepada orang yang aktivitinya memerlukan perhatian yang meningkat.

Sifat antikolinergik ubat ini menyebabkan reaksi seperti atropin, seperti takikardia, kekeringan nasofaring dan rongga mulut, pengekalan kencing, sembelit, dan gangguan penglihatan. Ciri-ciri ini boleh bermanfaat untuk rhinitis, tetapi dapat meningkatkan penyumbatan saluran udara yang disebabkan oleh asma bronkial (peningkatan kelikatan dahak), dan memperburuk adenoma prostat, glaukoma, dan penyakit lain. Pada masa yang sama, ubat ini mempunyai kesan anti-emetik dan anti pengepaman, mengurangkan manifestasi parkinsonisme.

Sejumlah antihistamin ini termasuk dalam agen kombinasi yang digunakan untuk migrain, selsema, mabuk, atau pil penenang atau tidur..

Senarai kesan sampingan yang banyak dari pengambilan antihistamin ini memaksa mereka untuk digunakan lebih jarang dalam rawatan penyakit alergi. Banyak negara maju melarang pelaksanaannya..

Diphenhydramine

Diphenhydramine diresepkan untuk demam hay, urtikaria, laut, penyakit udara, rhinitis vasomotor, asma bronkial, untuk reaksi alahan yang disebabkan oleh pengenalan ubat (mis. Antibiotik), untuk rawatan penyakit ulser peptik, dermatosis, dll..

Kelebihan: aktiviti antihistamin yang tinggi, penurunan alahan, reaksi alergi pseudo. Diphenhydramine mempunyai kesan antiemetik dan antitusif, mempunyai kesan anestetik tempatan, sebab itulah ia adalah alternatif kepada Novocain dan Lidocaine jika mereka tidak bertoleransi.

Kekurangan: tidak dapat diramalkan akibat pengambilan ubat, kesannya pada sistem saraf pusat. Ia boleh menyebabkan pengekalan kencing dan membran mukus kering. Kesan sampingan termasuk kesan penenang dan hipnosis..

Diazolin

Diazolin mempunyai petunjuk yang sama untuk digunakan seperti antihistamin lain, tetapi berbeza daripadanya dalam ciri pendedahannya.

Kelebihan: kesan sedatif ringan membolehkan anda menggunakannya di mana tidak diingini mempunyai kesan menyedihkan pada sistem saraf pusat.

Kekurangan: merengsakan mukosa gastrointestinal, menyebabkan pening, kencing terganggu, mengantuk, melambatkan reaksi mental dan motor. Terdapat bukti kesan toksik ubat pada sel saraf..

Suprastin

Suprastin diresepkan untuk rawatan konjungtivitis alergi bermusim dan kronik, urtikaria, dermatitis atopik, edema Quincke, pruritus pelbagai etiologi, eksim. Ia digunakan dalam bentuk parenteral untuk keadaan alahan akut yang memerlukan rawatan kecemasan..

Kelebihan: ia tidak terkumpul dalam serum darah, oleh itu, walaupun dengan penggunaan yang berpanjangan, ia tidak menyebabkan overdosis. Oleh kerana aktiviti antihistaminnya tinggi, kesan penyembuhan yang cepat dapat dilihat..

Kekurangan: kesan sampingan - mengantuk, pening, penghambatan reaksi, dan lain-lain - terdapat, walaupun ia kurang jelas. Kesan terapi adalah jangka pendek, untuk memanjangkannya, Suprastin digabungkan dengan penyekat H1 yang tidak mempunyai sifat sedatif.

Tavegil

Tavegil dalam bentuk suntikan digunakan untuk angioedema, serta kejutan anaphylactic, sebagai agen pencegahan dan terapeutik untuk reaksi alergi dan pseudo-alergi.

Kelebihan: ia mempunyai kesan antihistamin yang lebih lama dan kuat daripada diphenhydramine dan mempunyai kesan penenang yang lebih ringan.

Kekurangan: boleh menyebabkan reaksi alergi, mempunyai kesan penghambatan.

Fenkarol

Fenkarol diresepkan untuk ketagihan antihistamin lain.

Kelebihan: ia mempunyai sifat penenang yang lemah, tidak mempunyai kesan penghambatan yang ketara pada sistem saraf pusat, mempunyai ketoksikan rendah, menyekat reseptor H1, dan dapat mengurangkan kandungan histamin dalam tisu.

Kekurangan: kurang aktiviti antihistamin berbanding diphenhydramine. Fenkarol digunakan dengan berhati-hati sekiranya terdapat penyakit saluran gastrousus, sistem kardiovaskular dan hati.

Antihistamin 2 generasi

Mereka mempunyai kelebihan berbanding ubat generasi pertama:

tidak ada kesan penenang dan antikolinergik, kerana ubat ini tidak mengatasi penghalang darah-otak, hanya sebilangan individu yang mengalami rasa mengantuk yang sederhana;

aktiviti mental, aktiviti fizikal tidak menderita;

kesan ubat-ubatan mencapai 24 jam, jadi mereka diminum sekali sehari;

mereka tidak ketagihan, yang membolehkan mereka diresepkan untuk masa yang lama (3-12 bulan);

apabila anda berhenti mengambil ubat, kesan terapi berlangsung sekitar seminggu;

ubat-ubatan tidak diserap dengan makanan di saluran pencernaan.

Tetapi antihistamin generasi ke-2 mempunyai kesan kardiotoksik pada tahap yang berbeza-beza, oleh itu, apabila diambil, aktiviti jantung dipantau. Mereka dikontraindikasikan pada pesakit tua dan pesakit yang menderita gangguan sistem kardiovaskular.

Kejadian kardiotoksisiti dijelaskan oleh kemampuan antihistamin generasi ke-2 untuk menyekat saluran kalium jantung. Risiko meningkat apabila ubat ini digabungkan dengan ubat antijamur, makrolida, antidepresan, dari penggunaan jus limau gedang, dan jika pesakit mengalami disfungsi hati yang teruk.

Claridol dan clarisens

Claridol digunakan untuk merawat rhinitis alergi bermusim dan siklik, urtikaria, konjungtivitis alergi, edema Quincke, dan sejumlah penyakit lain yang berasal dari alergi. Dia mengatasi sindrom alergi semu dan alergi terhadap gigitan serangga. Termasuk dalam langkah-langkah komprehensif untuk rawatan dermatosis pruritik.

Kelebihan: Claridol mempunyai kesan antipruritic, antiallergic, antiexudative. Ubat ini mengurangkan kebolehtelapan kapilari, mencegah perkembangan edema, melegakan kekejangan otot licin. Ia tidak mempengaruhi sistem saraf pusat, tidak mempunyai kesan antikolinergik dan sedatif.

Kekurangan: kadang-kadang selepas mengambil Claridol, pesakit mengadu mulut kering, mual dan muntah.

Clarotadine

Clarotadine mengandungi bahan aktif loratadine, yang merupakan penyekat selektif reseptor H1-histamin, di mana ia mempunyai kesan langsung, mengelakkan kesan yang tidak diingini yang terdapat pada antihistamin lain. Petunjuk untuk digunakan adalah konjungtivitis alergi, urtikaria kronik akut dan idiopatik, rinitis, reaksi alergi pseudo yang berkaitan dengan pelepasan histamin, gigitan serangga alergi, dermatosis gatal.

Kelebihan: ubat tidak mempunyai kesan penenang, tidak ketagihan, ia bertindak dengan cepat dan untuk masa yang lama.

Kekurangan: akibat yang tidak diingini dari pengambilan Klarodin termasuk gangguan sistem saraf: asthenia, kegelisahan, mengantuk, kemurungan, amnesia, gegaran, gairah pada anak. Dermatitis boleh muncul pada kulit. Kencing, sembelit dan cirit-birit yang kerap dan menyakitkan. Peningkatan berat badan kerana gangguan sistem endokrin. Kerosakan sistem pernafasan dapat dimanifestasikan oleh batuk, bronkospasme, sinusitis dan manifestasi serupa..

Lomilan

Lomilan ditunjukkan untuk rhinitis alergi (rhinitis) yang bersifat bermusim dan kekal, ruam kulit pada genesis alergi, alahan semu, reaksi terhadap gigitan serangga, keradangan alahan pada mukosa bola mata.

Kelebihan: Lomilan dapat melegakan gatal, mengurangkan nada otot licin dan pengeluaran eksudat (cecair khas yang muncul semasa proses keradangan), dan mencegah pembengkakan tisu dalam masa setengah jam setelah mengambil ubat. Kecekapan terbesar berlaku selepas 8-12 jam, kemudian reda. Lomilan tidak ketagihan dan tidak memberi kesan buruk kepada aktiviti sistem saraf.

Kekurangan: tindak balas buruk jarang berlaku, dimanifestasikan oleh sakit kepala, perasaan keletihan dan mengantuk, keradangan mukosa gastrik, mual.

LauraHexal

LauraHexal disyorkan untuk rhinitis alergi sepanjang tahun dan konjungtivitis, dermatosis pruritik, urtikaria, edema Quincke, gigitan serangga alergi dan pelbagai reaksi semu-alergi.

Kelebihan: ubat tidak mempunyai tindakan antikolinergik atau pusat; pentadbirannya tidak mempengaruhi perhatian, fungsi psikomotor, keupayaan kerja dan kualiti mental pesakit.

Kekurangan: LauraHexal biasanya ditoleransi dengan baik, tetapi kadang-kadang menyebabkan peningkatan keletihan, mulut kering, sakit kepala, takikardia, pening, reaksi alergi, batuk, muntah, gastritis, disfungsi hati.

Claritin

Claritin mengandungi bahan aktif - loratadine, yang menyekat reseptor H1-histamin dan mencegah pembebasan histamin, bradykinin dan serotonin. Keberkesanan antihistamin berlangsung sehari, dan terapi berlaku selepas 8-12 jam. Claritin diresepkan untuk rawatan rhinitis etiologi alergi, reaksi kulit alergi, alahan makanan dan asma bronkial ringan.

Kelebihan: kecekapan tinggi dalam rawatan penyakit alergi, ubat tidak ketagihan, mengantuk.

Kekurangan: kes-kes kesan sampingan jarang berlaku, ia ditunjukkan oleh loya, sakit kepala, gastritis, pergolakan, reaksi alergi, mengantuk.

Rupafin

Rupafin mempunyai bahan aktif yang unik - rupatadine, yang mempunyai aktiviti antihistamin dan tindakan selektif pada reseptor periferal H1-histamin. Ia diresepkan untuk urtikaria idiopatik kronik dan rhinitis alergi..

Kelebihan: Rupafin berkesan mengatasi gejala penyakit alahan di atas dan tidak mempengaruhi sistem saraf pusat.

Kekurangan: akibat yang tidak diingini semasa mengambil ubat - asthenia, pening, keletihan, sakit kepala, mengantuk, mulut kering. Ia boleh mempengaruhi sistem pernafasan, saraf, muskuloskeletal dan pencernaan, serta metabolisme dan kulit..

Zirtek

Zyrtec adalah antagonis kompetitif metabolit hidroksizin, histamin. Ubat ini memudahkan perjalanan dan kadang-kadang menghalang perkembangan reaksi alergi. Zyrtec menghadkan pembebasan mediator, mengurangkan penghijrahan eosinofil, basofil, neutrofil. Ubat ini digunakan untuk rinitis alergi, asma bronkial, urtikaria, konjungtivitis, dermatitis, demam, gatal-gatal kulit, angioedema.

Kelebihan: berkesan mencegah terjadinya edema, mengurangkan kebolehtelapan kapilari, melegakan kekejangan otot licin. Zirtek tidak mempunyai kesan antikolinergik dan antiserotonin.

Kekurangan: penggunaan ubat yang tidak betul boleh menyebabkan pening, migrain, mengantuk, reaksi alergi.

Kestin

Kestin menyekat reseptor histamin yang meningkatkan kebolehtelapan vaskular, menyebabkan kekejangan otot, menyebabkan reaksi alergi. Ia digunakan untuk merawat konjungtivitis alergi, rinitis dan urtikaria idiopatik kronik..

Kelebihan: ubat bertindak satu jam selepas penggunaan, kesan terapi berlangsung 2 hari. Pengambilan Kestin selama lima hari membolehkan anda mengekalkan kesan antihistamin selama kira-kira 6 hari. Hampir tidak ada ubat pelali.

Kekurangan: Kestin boleh menyebabkan insomnia, sakit perut, mual, mengantuk, asthenia, sakit kepala, sinusitis, mulut kering.

Antihistamin baru, 3 generasi

Bahan-bahan ini adalah prodrugs, yang bermaksud bahawa ketika mereka memasuki tubuh, mereka ditukar dari bentuk asalnya menjadi metabolit aktif secara farmakologi..

Semua antihistamin generasi ke-3 tidak mempunyai kesan kardiotoksik dan penenang, oleh itu, ia boleh digunakan oleh orang yang aktivitinya dikaitkan dengan tumpuan perhatian yang tinggi.

Ubat ini menyekat reseptor H1, dan juga mempunyai kesan tambahan terhadap manifestasi alahan. Mereka mempunyai selektiviti tinggi, tidak mengatasi penghalang darah-otak, oleh itu mereka tidak dicirikan oleh akibat negatif dari sistem saraf pusat, tidak ada kesan sampingan pada jantung.

Kehadiran kesan tambahan menyumbang kepada penggunaan antihistamin generasi ke-3 dengan rawatan jangka panjang kebanyakan manifestasi alahan.

Gismanal

Gismanal diresepkan sebagai agen terapi dan profilaksis untuk demam hay, reaksi kulit alergi, termasuk urtikaria, rinitis alergi. Kesan ubat berkembang lebih dari 24 jam dan mencapai maksimum setelah 9-12 hari. Tempohnya bergantung pada terapi sebelumnya..

Kelebihan: ubat ini hampir tidak mempunyai kesan penenang, tidak meningkatkan kesan pengambilan pil tidur atau alkohol. Ia juga tidak mempengaruhi kemampuan memandu kereta atau aktiviti mental..

Kekurangan: Gismanal boleh menyebabkan peningkatan selera makan, membran mukus kering, takikardia, mengantuk, aritmia, memanjangkan selang QT, berdebar-debar, runtuh.

Treksil

Trexil adalah antagonis reseptor H1 yang bertindak selektif aktif yang berasal dari butirofenon, yang berbeza dalam struktur kimia dari analog. Ia digunakan untuk rinitis alergi untuk meredakan simptomnya, manifestasi dermatologi alergi (dermographism, dermatitis kontak, urtikaria, eksim atonik,), asma, atonik dan senaman fizikal yang diprovokasi, serta berkaitan dengan reaksi alergi akut terhadap pelbagai perengsa.

Kelebihan: ketiadaan ubat penenang dan kesan antikolinergik, kesan terhadap aktiviti psikomotor dan kesejahteraan seseorang. Ubat ini selamat digunakan pada pesakit dengan glaukoma dan menderita gangguan kelenjar prostat..

Kekurangan: apabila melebihi dos yang disyorkan, terdapat manifestasi lemahnya kesan penenang, serta reaksi dari saluran gastrointestinal, kulit dan saluran pernafasan.

Telfast

Telfast adalah antihistamin yang sangat berkesan, yang merupakan metabolit terfenadine, dan oleh itu mempunyai persamaan yang besar dengan reseptor histamin H1. Telfast mengikat mereka dan menyekat, mencegah manifestasi biologi mereka sebagai gejala alahan. Membran sel mast stabil dan pelepasan histamin daripadanya dikurangkan. Petunjuk untuk digunakan adalah edema Quincke, urtikaria, demam hay.

Kelebihan: ia tidak menunjukkan sifat penenang, tidak mempengaruhi kelajuan reaksi dan tumpuan perhatian, kerja jantung, tidak ketagihan, sangat berkesan terhadap gejala dan penyebab penyakit alergi.

Kekurangan: akibat pengambilan ubat yang jarang berlaku adalah sakit kepala, mual, pening, dispnea, reaksi anafilaksis, hiperemia kulit, jarang.

Fexadine

Ubat ini digunakan untuk merawat rhinitis alergi bermusim dengan manifestasi demam hay berikut: kulit gatal, bersin, rhinitis, kemerahan membran mukus mata, dan juga untuk rawatan urtikaria idiopatik kronik dan gejalanya: gatal-gatal kulit, kemerahan.

Kelebihan - semasa mengambil ubat, ciri-ciri kesan sampingan antihistamin tidak ditunjukkan: gangguan penglihatan, sembelit, mulut kering, kenaikan berat badan, kesan negatif pada kerja otot jantung. Ubat ini boleh dibeli di farmasi tanpa preskripsi; penyesuaian dos untuk orang tua, pesakit dan kekurangan buah pinggang dan hati tidak diperlukan. Ubat ini bertindak dengan cepat, mengekalkan kesannya pada siang hari. Harga ubat tidak terlalu tinggi, ia tersedia untuk banyak orang yang menderita alahan.

Kekurangan - selepas beberapa waktu, ketagihan terhadap tindakan ubat itu mungkin, ia mempunyai kesan sampingan: dispepsia, senggugut, takikardia, sakit kepala dan pening, reaksi anafilaksis, penyimpangan rasa. Ketergantungan Dadah Boleh Bentuk.

Fexofast

Ubat ini diresepkan untuk rhinitis alergi bermusim, serta untuk urtikaria kronik..

Kelebihan - ubat cepat diserap, mencapai yang diinginkan satu jam selepas pentadbiran, tindakan ini berterusan sepanjang hari. Penerimaannya tidak memerlukan sekatan bagi orang yang mengendalikan mekanisme kompleks, memandu kenderaan, tidak menyebabkan kesan penenang. Fexofast boleh didapati tanpa preskripsi, mempunyai harga yang berpatutan, dan sangat berkesan..

Kekurangan - bagi sesetengah pesakit, ubat hanya membawa kelegaan sementara, tanpa membawa pemulihan sepenuhnya dari manifestasi alergi. Ia mempunyai kesan sampingan: bengkak, mengantuk, kegelisahan, insomnia, sakit kepala, kelemahan, peningkatan gejala alergi dalam bentuk gatal-gatal kulit, ruam kulit.

Levocetirizine-Teva

Ubat ini diresepkan untuk rawatan simptomatik demam hay (demam hay), urtikaria, rinitis alergi dan konjungtivitis alergi dengan gatal-gatal, lakrimasi, hiperemia konjungtiva, dermatosis dengan ruam dan ruam, angioedema.

Kelebihan - Levocytirizin-Teva dengan cepat menunjukkan keberkesanannya (selepas 12-60 minit) dan profilaksis sepanjang hari mengenai penampilan dan melemahkan perjalanan reaksi alergi. Ubat ini cepat diserap, menunjukkan ketersediaan bio 100%. Ia boleh digunakan untuk rawatan jangka panjang dan untuk rawatan kecemasan untuk alahan bermusim. Terdapat untuk rawatan kanak-kanak dari 6 tahun.

Kekurangan - ia mempunyai kesan sampingan seperti mengantuk, mudah marah, mual, sakit kepala, kenaikan berat badan, takikardia, sakit perut, edema Quincke, migrain. Harga ubatnya agak tinggi.

Xizal

Ubat ini digunakan untuk rawatan simptomatik manifestasi demam hay dan urtikaria, seperti gatal-gatal kulit, bersin, radang konjungtiva, rhinorrhea, edema Quincke, dermatosis alergi.

Kelebihan - Xizal mempunyai fokus anti-alergi yang jelas, menjadi alat yang sangat berkesan. Ia mencegah kemunculan gejala alergi, memudahkan perjalanan mereka, tidak mempunyai kesan penenang. Ubat ini bertindak sangat cepat, mengekalkan kesannya selama sehari dari saat pentadbiran. Xizal boleh digunakan untuk merawat kanak-kanak dari usia 2 tahun, ia boleh didapati dalam dua bentuk dos (tablet, tetes), sesuai digunakan dalam pediatrik. Ia menghilangkan kesesakan hidung, gejala alergi kronik cepat berhenti, tidak memberi kesan toksik pada jantung dan sistem saraf pusat

Kekurangan - ubat boleh menunjukkan kesan sampingan berikut: mulut kering, keletihan, sakit perut, gatal-gatal kulit, halusinasi, sesak nafas, hepatitis, kekejangan, sakit otot.

Erius

Ubat ini ditunjukkan untuk rawatan demam musiman, rhinitis alergi, urtikaria idiopatik kronik dengan gejala seperti lakrimasi, batuk, gatal-gatal, pembengkakan nasofaring.

Kelebihan - Erius bertindak sangat cepat terhadap gejala alergi, dapat digunakan untuk merawat anak-anak dari satu tahun, kerana ia mempunyai tahap keselamatan yang tinggi. Ia boleh diterima dengan baik oleh orang dewasa dan kanak-kanak, ia boleh didapati dalam beberapa bentuk dos (tablet, sirap), yang sangat sesuai digunakan dalam pediatrik. Ia boleh diambil dalam jangka masa yang panjang (hingga setahun), tanpa menyebabkan ketagihan (ketahanan terhadapnya). Berhenti menghentikan manifestasi fasa awal tindak balas alahan. Selepas rawatan, kesannya berterusan selama 10-14 hari. Gejala overdosis tidak dapat dilihat walaupun dengan peningkatan dos Erius sebanyak lima kali ganda.

Kekurangan - kesan sampingan mungkin berlaku (loya dan muntah, sakit kepala, takikardia, gejala alahan tempatan, cirit-birit, hipertermia). Kanak-kanak biasanya mengalami insomnia, sakit kepala, demam.

Desal

Ubat ini bertujuan untuk rawatan gejala alergi seperti rhinitis alergi, dan urtikaria, ditandai dengan gatal-gatal dan ruam kulit. Ubat ini melegakan gejala rhinitis alergi, seperti bersin, gatal di hidung dan lelangit, lakrimasi.

Kelebihan - Desal menghalang penampilan edema, kekejangan otot, mengurangkan kebolehtelapan kapilari. Kesan pengambilan ubat dapat dilihat setelah 20 minit, ia berterusan selama sehari. Satu dos ubat sangat mudah, dua bentuk pelepasannya adalah sirap dan tablet, pengambilannya bebas daripada makanan. Oleh kerana Desal diambil untuk merawat kanak-kanak bermula dari 12 bulan, bentuk pelepasan ubat dalam bentuk sirap sangat diminati. Ubat ini sangat selamat sehingga overdosis 9 kali ganda tidak membawa kepada gejala negatif..

Kekurangan - kadang-kadang, gejala kesan sampingan mungkin berlaku, seperti peningkatan keletihan, sakit kepala, mulut kering. Di samping itu, kesan sampingan seperti insomnia, takikardia, penampilan halusinasi, cirit-birit, dan hiperaktif ditunjukkan. Manifestasi alahan kesan sampingan adalah mungkin: gatal-gatal, urtikaria, angioedema.

Antihistamin generasi ke-4 - adakah ia wujud??

Semua pernyataan pencipta iklan yang meletakkan jenama ubat sebagai "antihistamin generasi keempat" tidak lebih dari sekadar gimik iklan. Kumpulan farmakologi ini tidak wujud, walaupun pemasar mengaitkannya bukan hanya ubat yang baru dibuat, tetapi juga ubat generasi kedua.

Klasifikasi rasmi menunjukkan hanya dua kumpulan antihistamin - ini adalah ubat generasi pertama dan kedua. Kumpulan ketiga metabolit aktif farmakologi diposisikan dalam industri farmasi sebagai “H1 penyekat histamin generasi ketiga ".

Antihistamin untuk kanak-kanak

Untuk rawatan manifestasi alahan pada kanak-kanak, antihistamin ketiga-tiga generasi digunakan..

Antihistamin generasi pertama dibezakan oleh fakta bahawa mereka dengan cepat menunjukkan sifat penyembuhannya dan disingkirkan dari badan. Mereka sangat memerlukan rawatan untuk manifestasi akut reaksi alergi. Mereka ditetapkan dalam kursus pendek. Yang paling berkesan dari kumpulan ini dianggap Tavegil, Suprastin, Diazolin, Fenkarol.

Sebilangan besar kesan sampingan menyebabkan penurunan penggunaan ubat-ubatan ini pada alergi kanak-kanak..

Antihistamin generasi ke-2 tidak menyebabkan kesan penenang, ia bertindak lebih lama dan biasanya digunakan sekali sehari. Beberapa kesan sampingan. Antara ubat kumpulan ini, Ketotifen, Fenistil, Cetrin digunakan untuk merawat manifestasi alahan kanak-kanak.

Antihistamin generasi ke-3 untuk kanak-kanak termasuk Gismanal, Terfen dan lain-lain. Mereka digunakan dalam proses alahan kronik, kerana mereka dapat tinggal lama di dalam badan. Tiada kesan sampingan.

Dadah yang lebih baru termasuk Erius.

Generasi pertama: sakit kepala, sembelit, takikardia, mengantuk, mulut kering, penglihatan kabur, pengekalan kencing dan kurang selera makan;

Generasi ke-2: kesan negatif pada jantung dan hati;

Generasi ke-3: tidak mempunyai, disyorkan untuk digunakan dari 3 tahun.

Antihistamin dihasilkan untuk kanak-kanak dalam bentuk salap (reaksi alahan pada kulit), titisan, sirap dan tablet untuk pentadbiran oral.

Antihistamin semasa kehamilan

Pada trimester pertama kehamilan, dilarang mengambil antihistamin. Yang kedua, ubat ini hanya diresepkan dalam kes yang teruk, kerana tidak ada agen terapi ini yang benar-benar selamat..

Antihistamin semula jadi, yang merangkumi vitamin C, B12, pantothenic, oleic dan asid nikotinik, zink, minyak ikan, dapat membantu menghilangkan beberapa gejala alergi..

Antihistamin yang paling selamat adalah Claritin, Zirtek, Telfast, Avil, tetapi penggunaannya mesti dipersetujui dengan doktor.

4 antihistamin semula jadi terbaik

Dalam beberapa kes, anda boleh menggunakan pertolongan agen berikut yang dapat menekan pengeluaran histamin dalam badan.

Jelatang. Jelatang mempunyai sifat antihistamin. Serbuk jelatang Lyophilized terbukti dapat melegakan simptom alergi. Dalam eksperimen menggunakan bahan ini, 69 orang mengambil bahagian. Dari jumlah tersebut, 58% pesakit mencatat peningkatan kesihatan yang ketara. Kesan positif dicapai berkat pengambilan 300 mg jelatang setiap hari (1).

Quercetin. Quercetin adalah antioksidan yang terkenal dengan sifat anti-radang. Ia terdapat dalam makanan tertentu, seperti bawang dan epal. Para saintis berminat dengan kemampuan quercetin untuk mengurangkan keparahan reaksi alergi (2). Eksperimen yang mereka lakukan pada tikus. Berdasarkan hasilnya, disimpulkan bahawa quercetin mampu mengurangkan intensitas rhinitis alergi dan proses keradangan pada sistem pernafasan (3). Orang yang mengalami alahan boleh mendapat quercetin dalam makanan tambahan, atau hanya makan makanan yang kaya dengan antioksidan ini.

Bromelain. Bromelain adalah enzim yang terdapat dalam nanas dalam jumlah besar. Terdapat bukti bahawa ia membantu mengurangkan intensiti gejala alergi. Untuk memberi kesan positif, disyorkan untuk mengambil 400-500 mg bahan ini 3 kali sehari (1). Sebagai alternatif, anda boleh memperkayakan diet anda dengan nanas, yang merupakan juara dalam kandungan bahan ini.

Vitamin C. Vitamin C terdapat dalam pelbagai makanan. Antioksidan ini mempunyai kemampuan untuk menekan gejala reaksi alergi. Vitamin C tidak toksik, penggunaannya dalam dos sederhana tidak membahayakan tubuh manusia. Oleh itu, ia boleh digunakan sebagai antihistamin dengan selamat. Dos vitamin C yang disyorkan untuk penghidap alergi adalah 2 g (1).

Makanan Bantuan Alergi

Untuk mengatasi alahan, tidak perlu mengosongkan rak farmasi. Kadang-kadang cukup untuk mengurangkan hubungan dengan alergen dan memperkaya menu anda dengan produk yang mempunyai sifat antihistamin. Diet yang betul digabungkan dengan aktiviti fizikal akan membantu sistem imun menahan serangan dari persekitaran luaran..

Bagi antioksidan dalam bentuk bahan tambahan, anda boleh mengambilnya hanya setelah berunding dengan pakar. Sebaiknya dapatkan bahan-bahan ini dari makanan. Jadi mereka akan diserap 100%.

Rawatan Semula jadi Rhinitis Alergi Perennial
http://www.altmedrev.com/archive/publications/5/5/448.pdf

Quercetin menghalang peraturan transkripsional reseptor histamin H1 melalui penindasan protein kinase C -? / Sinyal ekstraselular / poliasease (ADP-ribosa) polimerase-1 yang dikawal selia isyarat di sel HeLa
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23333628

Kegiatan anti-radang quercetin dan isoquercitrin dalam eksperimen asma alergi murine
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18026696

Mengenai doktor: Dari tahun 2010 hingga 2016 Pengamal hospital terapeutik unit kesihatan pusat No. 21, kota elektrostal. Sejak 2016, dia bekerja di pusat diagnostik No. 3.

Baca Mengenai Penyakit Kulit

Salap pelepasan - arahan khas dan langkah berjaga-jaga

Cacar air

Laman web ini memberikan maklumat rujukan untuk tujuan maklumat sahaja. Diagnosis dan rawatan penyakit harus dilakukan di bawah pengawasan pakar. Semua ubat mempunyai kontraindikasi.

Kulat pada kulit wajah, batang dan anggota badan

Ketuat

Kulat kulit (mycosis kulit) telah diketahui oleh manusia sejak zaman dahulu lagi. Hari ini, penyebaran penyakit kulat berada di kedudukan pertama di semua negara di dunia di antara penyakit berjangkit.

Berapa hari herpes berlalu?

Atheroma

Herpes adalah penyakit yang tidak menyenangkan yang anda mahu sembuh secepat mungkin. Tetapi mustahil untuk mengatakan dengan tepat berapa banyak herpes yang dilalui, kerana semuanya bergantung pada fungsi sistem kekebalan tubuh.